Sastanci, kongresi, simpozijumi, seminari

Društva neurologa Srbije

Seminar prof. dr Zorice Stević

Neuromišićne bolesti: nove paradigme u dijagnostici i lečenju

Drage koleginice i kolege,
S radošću želimo da obavestimo sve zainteresovane da će Srpsko udruženje za periferni nervni sistem organizovati seminar pod nazivom " Neuromišićne bolesti: nove paradigme u dijagnostici i lečenju". Seminar će se održati 17. decembra 2024. godine u prelepom ambijentu Envoy Conference centra u Beogradu.

Seminar predstavlja priliku za okupljanje lekara specijalista i specijalizanata iz zemlje i inostranstva iz oblasti neurologije kao i drugih specijalističkih grana, kako bismo zajednički istražili najsavremenije pristupe u lečenju neuromišićnih bolesti.

Pasivnim učestvovanjem na seminaru “Neuromišićne bolesti: nove paradigme u dijagnostici i lečenju”, dobijate 6 poena koji su validni za obnovu licence. Molimo vas da se registrujete klikom na link ispod i tako obezbedite prisustvo na seminaru jer je broj mesta ograničen.

Registracija i program seminara

Srdačan pozdrav,
Prof. dr Ivana Basta,
Klin. asist. dr Stojan Perić

Simpozijum posvećen prof. Marini Svetel i prof. Elki Stefanovoj

Četvrtak 26. septembar 2024. u 10h

Poštovane kolege,
Veliko nam je zadovoljstvo da vas pozovemo na Simpozijum povodom odlaska u penziju prof. Marine Svetel (Distonija - od dijagnostike do lečenja) i prof. Elke Stefanove (Biološki markeri u demencijama).

Simpozijum će se održati u Svečanoj sali dekanata Medicinskog fakulteta u četvrtak, 26.09.2024. sa početkom u 10 časova. Program skupa je u prilogu.

Program Simpozijuma

Srdačan pozdrav,
U ime IV odeljenja

Slanje sažetaka za poster sesiju

II Nacionalni simpozijum o moždanom udaru

Drage kolege,
Obaveštavamo vam da je rok za slanje sažetaka za poster sesiju na predstojećem Nacionalnom simpozijumu o moždanom udaru, koji se održava 20-22. septembra u Beogradu u Vojnomedicinskoj akademiji, produžen do 10. septembra 2024. Uputstvo za slanje sažetaka je u tekstu ispod.

Sažetak treba pripremiti na sprskom jeziku, moguće je prijaviti jedan autorski i dva koautorska rada. Jedan autor prezentuje rad. Da bi rad bio razmatran, potrebno da poslati sažetak bude sačinjen u skladu sa priloženim uputstvom:

- Tekst sažetka pisati u programu Microsoft Wors, font: Times New Roman, veličina slova 12 pt.
- Format stranice A4. gornja i donja margina 3cm, leva i desna margina 2.5cm.
- Naziv rada treba biti napisan velikim slovima (font Times New Roman, Bold, 12 pt).
- Puno ime i prezime svih autora (font Times New Roman, Bold, 12 pt).
- Naziv i adresa institucije (font Times New Roman, Regular, 12 pt).
- Sažetak ne sme da sadrži više od 500 reči za usmene prezentacije, odnosno 300 reci za poster prezentacije. Skraćenice velikim slovima su dozvoljene u tekstu, pri čemu je neophodno objasniti ih pri prvom navođenju, ali ne i u naslovu. U sažetku ne treba citirati aktore i nije potrebno navoditi literaturu. Tabele i grafikone ne prikazivati u sažetku.
- Sažetak za Naučno istraživačke radove treba da sadrži pet pasusa, prve reči svakog pasusa su naslovi koji treba da budu ispisani velikim slovima i podebljani (bold): UVOD, CILJ, METOD, REZULTATI, ZAKLJUČAK (font Times New Roman, Regular, 12 pt).
- Sažetak za prikaze slučaja treba da sadrži četiri pasusa, prve reči svakog pasusa su naslovi koji treba da budu ispisani velikim slovima i podebljani (bold): UVOD, CILJ, PRIKAZ SLUČAJA, ZAKLJUČAK (fornt Times New Roman, Regular, 12 pt).
- Ključne reči (maksimalno pet) (font Times New Roman, Regular, 12 pt).
- Sažetak mora biti napisan na jednoj stranici A4 formata,
- Fusnota: obavezno naznačiti način prezentacije (usmeno ili poster prezentacija)
- Napisati podatke autora za korespodenciju: prezime i ime, adresu, broj mobilnog telefona, mail adresu)
- Ime Word dokumenta nasloviti po principu Prezime i ime
- Mole se autori da se pridržavaju uputstva za pripremu izvoda. U suprotnom sažetak neće biti prihvaćen.

*Predajom rada autor garantuje da su svi podaci u radu tačni i da nisu prethodno bili izloženi na nekom naučnom ili stručnom skupu. Svi sažeci biće prosleđeni Naučnom Odboru Simpozijuma radi recenzije, a autori će biti blagovremeno obavešteni o Odluci Naučnog Odbora.

Sažetak u formi Word dokumenta, treba dostaviti na adresu: nacionalno.udruzenje.mu2@gmail.com

Srdačno,
prof. dr Željko Živanović,
predsednik UO NUMUS

II Nacionalni simpozijum o moždanom udaru

Poštovane i drage koleginice i kolege,
Sa zadovoljstvom vas obaveštavamo da će se u periodu 20-21. septembra 2024. godine u Beogradu održati "II Nacionalni simpozijum o moždanom udaru".

Simpozijum organizuje Nacionalno udruženje za moždani udar Srbije (NUMUS), kao deo Društva neurologa Srbije. Mesto održavanja je Vojnomedicinska akademija. Zajedno sa Specijalizovanom bolnicom za cerebrovaskularne bolesti "Sveti Sava" oni će biti domaćini ovogodišnjeg Simpozijuma.

Moždani udar je multidisciplinarna bolest, te će i na ovom Simpozijumu pored eminentnih neurologa, predavači biti i eminentni neurohirurzi, radiolozi, vaskularni hirurzi. Više detalja o programu Simpozijuma možete pronaći u linku ispod.

Saznajte više o programu Simpozijuma

Srdačno,
prof. dr Željko Živanović,
predsednik UO NUMUS

Izveštaj sa 13. Adriatic Neurology Forum-a

Poštovane koleginice i kolege,
Tokom marta meseca 2024. godine je u Puli u R. Hrvatskoj održan 13. Adriatic Neurology Forum (ANF), koji je kao i svih prethodnih godina na jednom mestu okupio veliki broj neurologa i mladih lekara iz regiona. Kao i tokom ranijih godina, i ovogodišnji ANF je omogućio značajan broj kvalitetnih predavanja vodećih stručnjaka iz raziličitih neuroloških oblasti, primarno epileptologije, multiple skleroze, neurodegenerativnih oboljenja, primarnih glavobolja i cerebrovaskularnih bolesti.

Doprinos navedenom skupu su dali i naši vodeći stručnjaci sa Klinike za neurologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (UKCS), Prof. dr Dragoslav Sokić, Prof. dr Marina Svetel, Prof. dr Šarlota Mesaroš, Doc. dr Aleksandar Ristić, Doc. dr Milija Mijajlović i Doc. dr Igor Petrović. Tradicionalno, kao neizostavni deo ANF bila je i sesija posvećena mladim neurolozima tokom koje su mladi neurolozi, ali i lekari na specijalizaciji iz neurologije, prikazivali rezultate svojih istraživanja i/ili interesantne i retke kliničke prikaze pacijenata. Među reprezentima Klinike za neurologiju UKCS su bil dr Ivo Božović, dr Mirjana Ždraljević, dr Nikola Momčilović, dr Vanja Radišić, dr Ivan Mihailović i dr Milica Vukojević.

Participacijom na 13. Adriatic Neurology Forum-a je nastavljen kontinuitet u regionalnoj interkonekciji i kolaboracijiDruštva neurologa Srbije - neprofitabilne stručne organizacije koja tradicionalno ohrabruje i podržava multicentričnu stručnu i naučnu saradnju, kao i zajedničke projekte.

Pripremio
dr Nikola Momčilović

Učlanite se u DNS

Zajedno gradimo budućnost. Postanite član Društva neurologa Srbije