Nagrada za izuzetan naučni doprinos u neurološkim naukama
„Dr Laza K. Lazarević“
Aktivnosti Društva neurologa Srbije
U sredinama posustalog samopoštovanja, ali i u onima u kojima se samopoštovanje gradi na mukotrpno stvaranim tradicijama, ništa nije delotvornije od ukazivanja na primere onih stvaralaca koji su uprkos vremenima, ljudima i ovde tako razornom „točku istorije“, svojim kreacijama obeležavali vertikalu jedne sredine i jednog kolektiviteta. To je pojednostavljeno bila ideja Društva neurologa Srbije pri ustanovljavanju nagrade „Dr Laza K. Lazarević“, koja će se na kongresima ovog Udruženja dodeljivati jednom domaćem i jednom neurologu iz inostranstva za izuzetan doprinos neurološkim naukama. Otkuda ime ovoj nagradi?
Laza K. Lazarević (1851-1891) je za samo 40 godina života, kao siroče od svoje 9. godine, koje se potom brinulo o majci i dve sestre, sa tri rata na leđima (zbog jednog privremeno prekida studije medicine u Berlinu, svestan da je potrebniji na balkanskim stratištima svoga naroda), uz tuberkulozu kao neizbežnu pratilju srpskog pesništva, koja ga čini i živim svedokom smrti dva sina, u stalnim bolovima trajno osakaćene noge, uspeo da za srpsku medicinu (ali i medicinu uopšte) uradi neoprostivo mnogo (neoprostivo, jer se uz ove redove svaki pristojan čovek kada se usudi na poređenje neumitno i postidi), pišući istovremeno turgenjevske stranice naše proze. On je napisao i saopštio 78 stručnih radova, od koji je najveći deo upravo iz neurologije, što je i osnova da ga smatramo ocem srpske neurologije. U svom pionirskom radu Ischias postica Cotunnii (Ein Beitrag zu deren Defferential-Diagnose. Allg. Wien Med. Zeitung 1884;37:38) prvi, detaljno i lucidno opisuje znak istezanja išijadikusa, na kome se i danas zasniva propedevtička dijagnoza ove radikulopatije, i predlaže, danas znamo, tačno objašnjenje za njegovu pojavu.
Posmrtno, Laza K. Lazarević nam još jednom čini uslugu omogućavajući da se nezasluženo gordimo njegovim imenom. Ostaje da se nadamo da će i svi budući laureati zaslužiti i razumeti obavezu koju nagrada „Dr Laza K. Lazarević“ nosi.
Nagrada za najbolji naučni rad "Profesor dr Zvonimir M. Lević"
Aktivnosti Društva neurologa Srbije
Predsedništvo Društva neurologa Srbije je jednoglasno i sa zadovoljstvom odlučilo da se od 2013. godine ustanovi nagrada za konkretan naučni doprinos predstavljen na našim kongresima, uključujući i njeno prvo dodeljivanje za rad prikazan na IX/XV Kongresu neurologa Srbije. Ova nagrada nosi ime profesora Zvonimira M. Levića.
Zašto ova nagrada? Neurologija je verovatno disciplina medicine u kojoj se neophodnost kompetentne dijagnostike i lečenja najupečatljivije prepliće sa imperativom ne samo praćenja, već i bavljenja naučno-istraživačkim radom. Tako ova nagrada ima upravo ulogu da pospeši istraživačke napore i usmerenja naših neurologa.
Zašto ovakvo ime nagradi? Autor ovih redova je imao prilike da uči od prof. Zvonimira M. Levića i da sa njim radi, pa pretenduje da je verodostojni tumač razloga da se ime našeg Profesora da ovoj nagradi. Naime, nagrada nema za cilj da u bilo kom kontekstu gradira njegovo mesto u plejadi naših velikih učitelja, kojima i sam pripada. Međutim, mišljenje predlagača je da je upravo Zvonimir M. Lević, kao čeona figura srpske neurologije čitave dve decenije, svojim primerom ukazao na neophodnost naučno-istraživačkog rada, povezivanja i učešća u međunarodnim projektima, kontinuiranog publikovanja i neumornog učenja. Ovaj princip on je preneo i na sredinu u kojoj je delovao. Ako nekome treba dokaz za to, verujem da se on najlakše nalazi u aktuelnoj delatnosti istraživačkih grupa koje je oblikovao u „njegovim“ oblastima interesovanja, multiploj sklerozi i epilepsiji, a koje danas imaju nesumnjivu prepoznatljivost i izvan granica našeg regiona. Predlagači, među kojima je i pisac ovih redova, smatraju ga najznačajnijim među osnivačima moderne srpske neurologije.
Šta je cilj ove nagrade? Jednostavno, da postane tradicija. Olako zaboravljamo da su i sredine čijem se bogatstvu tradicije divimo morale jednom od nečega početi. Počnimo od ovog Kongresa!
Vladimir S. Kostić