Dr Subotića starijeg 6,

Faks: +381-11-2684577

UVODNA REČ

REČ PREDSEDNICA NAUČNOG ODBORA ŠKOLE

Poštovane koleginice i kolege!

Ovo je četvrta škola u nizu specijalizovanih kurseva iz različitih bolesti nervnog sistema. Do sada su organizovane Škola nevoljnih pokreta 2012. i Škola cerebrovaskularnih bolesti 2013. i Škola epilepsije 2014. godine, koje su postavile izuzetno visoke standarde. Polaznici ove škole čiji je naziv Dijagnostički izazovi u multiploj sklerozi će imati prilike da se upoznaju sa najsavremenijim kriterijumima za postavljanje dijagnoze multiple skleroze (MS). U prvom delu, posebna pažnja će biti posvećena širokom spektru različitih kliničkih ispoljavanja ove bolesti i nalaza na magnetnoj rezonanci (MR), koji nastaju kao posledica zahvaćenosti svih struktura centralnog nervnog sistema (CNS) u ovoj bolesti. Detaljno će biti razmotren značaj kliničkih nalaza i MR u savremenim dijagnostičkim kriterijumima MS. Drugi deo će se baviti razmatranjem alternativnih dijagnoza koje je neophodno isključiti pre postavljanje dijagnoze MS. Posebno će biti analizirane druge demijelinizacione bolesti kao što je na primer Neuromyelitis optica i one izazvane nutritivnim defi cijencijama i hereditarnim poremećajima, zatim sistemski vaskulitisi koji zahvataju CNS, cerebrovaskularne bolesti mladih, infektivna oboljenja, i drugo. Konačno, biće prodiskutovani savremeni aspekti terapijskog algoritma MS kroz pojedinačne slučajeve. Aktivnosti će obuhvatiti predavanja lekara eksperata u oblasti demijelinizacionih bolesti CNS i od najvećeg diferencijalno dijagnostičkog značaja, video sesije prikaza slučajeva, kao i interaktivan deo programa u kome bi polaznici škole sami diskutovali fenomenologiju, diferencijalnu dijagnozu, i terapijske postupke kod obolelih od različitih tipova demijelinizacionih bolesti CNS.

Jelena Drulović
Gordana Tončev

REČ PREDSEDNICE ORGANIZACIONOG ODBORA ŠKOLE

Poštovane koleginice i kolege!

Organizacija ovogodišnje škola mladih neurologa pod nazivom Dijagnostički izazovi u multiploj sklerozi je predstavljala veliko zadovoljstvo i čast. Pre svega zbog toga što smo se suočili sa izuzetno velikim interesovanjem mladih neurologa i lekara na specijalizaciji iz neurologije da uzmu aktivno učešće kao prezenteri u školi, kako iz Srbije tako i iz regiona. Potom, ogroman entuzijazam tokom priprema prezentacija, želja za učenjem i prikazivanjem naučenog, rad sa mentorima i diskusije tokom pripreme škole su nosili jednu posebnu i nesvakidašnju energiju koja obećava da će ovogodišnja škola zadovoljiti standarde i onih najboljih. Pažljivo izabrani slučajevi sa velikim edukativnim značajem iz višedecenijskog rada eksperata iz ove oblasti i višeslojni edukativni rad sa prezenterima, obeležavaju rad mentora u ovoj školi. I na kraju, posebno značajan segment čine predavanja samih eksperata iz oblasti multiple skleroze, koja sažimaju ogromno radno iskustvo i znanje, a koji se prenose u svojevrsne vodiče u svakodnevnoj kliničkoj praksi, kako u segmentu postavljanja dijagnoze MS tako i u terapijskim odlukama. Nadamo se da ćete i vi deliti naš utisak, da su svi učesnici u organizaciji i radu ove škole, počevši od same ideje, preko koncepta, programa i konačne realizacije, dali svoj nesebičan dorpinos.

Šarlota Mesaroš

REČ PREDSEDNICE DRUŠTVA MLADIH NEUROLOGA SRBIJE

Drage koleginice i kolege!

Na moje veliko zadovoljstvo mogu da konstatujem da je naša škola, Škola Društva mladih neurologa Srbije ušla u svoj redovan tok i ritam rada, obzirom da se okupljamo sad već četvrtu godinu za redom. Broj predavača i mladih kolega koji uzimaju učešća u prezentacijama iz godine u godinu raste, što svedoči o konstantnom rastu interesovanja, ali i kvaliteta rada. Ono što je takođe vredno istaći jeste da je Škola svojom misijom obezbedila sve uslove da mladi neurolozi regiona provere svoja jedinstvena znanja, podele ih s drugima, te usvoje neka nova. Takođe, pružila je šansu da se spoznaje nivelišu a stečena znanja standardizuju kroz izdavanje stručnog materijala što otvara nesmetan put budućoj saradnji kolega u regionu. Iako se već četvrti put okupljamo na istom mestu, polaznici škole mogu da svedoče da je svako novo okupljanje jedno potpuno novo iskustvo, s novim idejama i spoznajama.

Uspevamo da iz godine u godinu obezbedimo ovu jedinstvenu priliku za okupljanje svih zainteresovanih kolega i iskreno se nadam da će to tako biti i u budućnosti te da nas neće iznenaditi i zaustaviti nikakva organizaciona ograničenja.

Puni optimizma sigurni smo da se vidimo već sledeće godine na istom mestu izučavajući patologiju perifernog nervnog sistema.

Hvala vam na tome.
Olivera Tamaš